Diş Sıkma (Bruksizm)
Diş sıkma toplumda çok sık karşımıza çıkan çoğu zaman da hastaların farkında olmadığı bir hastalıktır. Gündüz ve gece uykuda diş sıkma ve gıcırdatma olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha ziyade uykudua diş sıkma ve gıcırdatma olarak karşımıza çıkan bu rahatsızlık çene eklemeni açıp kapamaya yarayan çiğneme kaslarının anormal kasılmasına bağlı oluşmaktadır. Kişi çoğu zaman bu durumun farkında değildir eşi veya partnerinin iletmesi ile öğrenmektedir. KBB uzmanın muayenesi esnasında kolayca anlaşılabilcek bu durumu ilk öğrendikleri yer muayehane olabilmektedir. Diş sıkma ve gıcırdatma stressli ve yoğun olduğumuz zamanlarda artmaktadır. Sebebini bulamadığımız kulak ağrılarının bir çoğunun altından diş sıkma çıkmaktadır. Anormal kasılmaya başlayan çiğneme kasları bir süre sonra çene ekleminde harabiyete sebep olmaktadır, yemek yerken çeneden klik benzeri bir ses gelmesi uzun süredir diş sıkmanız olduğunun habercisi olabilir. Diş sıkma ile birlikte diş gıcırdatma olabilir bu da çene bölgesinde etkilenen kasların miktarına bağlıdır. Diş sıkması olan fakat bunu bilmeyen birçok hastamız doktorları sebebi bulunamayan kulak çınlaması ile gidebilmektedir. Sebebi bulunamayan kulak çınlamaların altında bruksizm yani diş sıkma çıkabilir, klinisyenlerin bunu aklından çıkarmaması gerekmektedir.

Uzun süre diş sıkması olan kişilerde diş minesi harabiyetine bağlı diş çürükleri, diş hijyenin bozulmasına ağız kokuları olabilmektedir. Ağız kokusu için tedavi verilen hastalarımızda tedavi başarısını yükseltmek için muhakkak diş sıkma muayenesi yapılmalı, bu hastalık sorgulanmalıdır.

Diş sıkmanın akut evresinde şiddetli ağrılar olabilmektedir. Şiddetli ağrı olduğu dönemlerde ağrı kesici ve kas gevşeticiler ile çene eklemi ve yanak bölgesine sıcak pansuman uygulamak şikayetlerin azalmasında ve iyileşmesinde etkili olacaktır. Diş sıkmanın tedavisin ilaç tedavisi dışından ağız içi apareyler bulunmaktadır, gece yatarken kullanılan bu apareyler diş sıkmanın diş minesine etkilerini azaltmaktadır. Aslında kişilerde diş sıkma devam eder ama dişe olan yan etkilerini önlemeye yönelik bir tedavi biçimidir. Diğer bir tedavi yöntemi çiğneme kaslarına botoks uygulamasıdır. Güzellik amaçlarla uyguladığımız botoks burada bir hastalığın tedavisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Masseter kasına uyguladığımız botoks enjeksiyonu ile hastaların diş sıkma şikayetleri büyük ölçüde geçmektedir. Geçmeyen tinitus çınlama şikayeti olan hastalarımızda diş sıkma mevcutsa önerdiğimiz bir tedavi biçimidir. Her iki yanağımızda bulunan masseter kası isimli çiğneme kasımıza yapılan bu yaklaşık 5 dk"lık uygulama ile şikayetlerden kurtulmak mümkündür. Botoks uygulması sonrası etki hastada hastaya değişmekle birlikte yaklaşık 1 hafta sonra başlamaktadır. Yüzü uygulanan estetik amaçlı botoksta olduğu gibi etkisi 4- 6 ay arasında değişmektedir. Diş skma botksu için ikinci uygulama sonrası hastaları birçoğunda 3. uygulamaya ihtiyaç duyulmayacaktır. Diş sıkma tedavisinin en etkili metodu aslında diş sıkma botoksu ile ağız içi splinti birlikte kullanmaktır. Diş sağlığımız korumak için ağız içi splintleri kullanmak önemlidir.