BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)


Burun estetiği ülkemizde ve dünyada en sık uygulanan estetik operasyondur. Günümüzde oldukça popularitesi artan rinoplasti yani burun estetiği ülkemizde dünya standartları üzerinde uygulanmakta hatta türk hekimler bu konuda yabancı meslektaşlarımızı eğitmektedir. Komplike bir cerrahi olmakla birlikte iyleşme süresinin görece kısa olması hastaların operasyon sonrası günlük aktivitelerine devam edebilmesi hastalar arasında yaygınlaşmasını artırmıştır. Birçok kişi güzel olanı i,stemekte yüz güzelliği kavramısürekli değişse bile doğal yakın unsurlar her zaman beğenilecektir. Hastalarımızla ilteşim halindeyken kişilerin istekleri ve yapılabilecek olan ortak noktada buluşmalıdır. Hem operasyon öncesi hemde sonrası hastalarımızla iletişim halindeyiz ve bu sürecin beraber üstesinden gelmekteyiz.


Burun Estetiği (Rinoplasti) nedir?

Rinoplasti burun dış şeklinin yeniden şekillendirilme işlemidir. Burnun memnun olmayan, aynı zamana nefes problemi yaşayan kişilere de yapılabilmektedir.


Burun Estetiği sonrası ağrı olur mu?

Burun estetiği sonrasında hastaların belergin bir ağrı şikayeti olmamaktadır. Basit ağrı kesicilerle giderilebilecek boyutlarda ağrılar olmaktadır.


Burun Estetiği sonrası burundan nefes almam bozulur mu?

Burun estetiği hem burnun dış şeklini düzeltiğimiz hem de içinde nefes almayı engelleyen eğrileri aynı anda düzeltiğimiz bir işlemdir. Burun operasyonu sonrası nefes alma kötüleşmez aksine içerideki problemler giderildiğinden burundan nefes alma daha da iyi olacaktır.


Burun Estetiği sonrası morluk ve şişlik olur mu?

Rinoplasti sonrası morluk ve şişlik oluşmasında en önemli etken ameliyat olan kişinin cilt yapısıdır. Cildi morarmaya uygun ise diğer insanlara göre ihtimal biraz daha yüksektir. Gerek ameliyat sırasında alınan önlemler, gerekse sonrasında alınan önlemler ile morluk ve şişlik minimal olmaktadır.


Burun Estetiği sonrası burunn tamponlarını çıkartırken ağrı olur mu?

Burun estetiği sonrası burun içerisne slikon tapmonlar konmaktadır. Bu tamponlar ameliyat sonrası burun içerisinde yapışıklık oluşmaması için önemlidir. Burun tamponları hastadan hastaya değişmekle birlikte 3 gün sonra çıkarılabilir. Burun içerisinde konulan tamponlar yumşak kıvamlı slikon tamponlar olup çıkarılırken ağrı olmamaktadır.


Burun Estetiğinde sonra ne zaman çalışmaya başlayabilirim?

Burun estetiği sonrası burun içerisindeki tamponlar 3 günde dışındaki alçı 1 hafta sonra çıkarılmaktadır, hastalar ameliyattan 1 hafta sonra çok fiziksel efor gerekmeyecek işlerde çalışabilir.


Burun estetiğinde sonra ne kadar süre istirahat etmem gerekir?

Burun estetiği sonrası hastalar en fazla 1 gün hastanede misafir edilir ve birçok hasta da aynı gün içerisinde taburcu edilebilir. Hastalar iyieşme süreci olan 1 hafta içerisinde dolaşabilir çok ayır olmayan yormayan yürüyüşler yapabilir. Yurtdışından misafir ettiğimiz birçok hastamız 1 haftalık iyileşme sürecini turistik geziler ile değerlendirmektedir.


Burun Estetiği sonrası ne zaman uçak yolculuğu yapılabilir?

Estetik burun ameliyatı sonrası burun içerisindeki tamponlar çıkarıldıktan sonra uçak yolculuğu yapılabilir. Yani yaklaşık 2 -3 gün sonra uçak yolculuğu serbesttir. Kara yolcuğu için ise herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.


Burun Estetiği ne kadar sürer?

Estetik burunun süresi aslında hstanın özeliklerine göre değişmektedir. İlk ameliyat ise yaklaşık 2-2.5 saat kadar sürer. İkinci ameliyatlar süre biraz daha uzamaktadır. 3-3.5 saat civarında sürmektedir.


Revizyon Burun Estetiği nedir?

Herhangi bir nedenden ötürü burun şeklini beğenmeyenler ya da daha ameliyat sonrası nefes porblemi yaşayanlara tekrar burun estetiği yapılması işlemidir. İlk cerrahiye göre oldukça zor kulak kıkırdağı ve kaburga kıkırdağı gibi birçok ek yardımcı operasyonlara ihtiyaç duyulabilen bir prosedürdür. Her revizyon burun estetiği operasyonu öncesi hasta ile güzel bir iletişim kurulmalı ve süreç ve iyileşme dönemi hakkında ayrıntılı bilgiler verilmelidir. Hastanın istekleri ve cerrahi olarak yapılabilinecek durum net bir şekilde ortaya konulmalıdır.


Açık teknik ve kapalı teknik (izsiz) burun estetiği nedir?

Açık teknik burun estetiği ve kapalı teknik burun estetiği arasında fark aslında her iki burun deliğimizin ortasında bulunan ve kolumella ismi verilen bölgeden yapılan kesidir. Hastanın burun ameliyatı planlanırken aslında hastanın cilt ve burun durumuna göre karar verilebilen bir durumdur. Uygun hasta da kapalı burun estetiği çok güzel sonuçlar verirken özellikle revizyon hastalarda açık teknik kullanılması daha uygundur.


Burun estetiği öncesi smilasyonlar gerçekçi mi?

Burun estetiği öncesi fotograf smilasyonu hasta ile iletişimi artırmakta kişinin ne istediğini anlmak için bize bir araç olmaktadır. Fotograf smilasyonları burnumuzun tahmini yapısını ortaya koymaktadır. Birebir aynısını beklememek gerekir.


Burun estetği sonrası ne zaman duş alabilirim?

Burun sırtında bulunan alçı yaklaşık bir hafta burun sırtında kalmaktadır. Hastalarımıza bu süre zarfı boyunca burunlarını sudan korumasını istemekteyiz. Hastalarımız burunlarına su temas ettirmeden saçlarını yıkabilirler.