fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bleferoplasti

Göz kapaklarına yapılan estetik veya fonksiyonel amaçlı müdahaleler çok sık karşımıza çıkmaktadır. Rinoplasti operasyonundan sonra en sık uygulanan yüz estetiği müdahalesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Göz çevresi, cilt yapısı çok ince olduğu için kırışıkların ilk oluştuğu bölgedir.

30 yaşından sonra göz çevresi kırışıklıkları ve torbalanmalar oluşmaya başlamaktadır. Göz çevresinde bulunan yağ paketleri göz çevresi cildinin ince olması sebebi ile cilt altından kendini göstermektedir. Üst ve alt göz kapağına yapılan girişimler ile üst göz kapağından fazla cilt çıkarılabilir, torbalanmaya sebep olan fazla yağ dokuları çıkarılabilir.

Bleferoplasti uygulanması zor olmayan bir işlemdir, lokal anestezi, sedasyon ya da genel anestezi yapılan bu işlem ile yüzünüzdeki üzgün ifadeden kurtulabilirsiniz. Üst göz kapağına müdahale yaklaşık 20 dakika süren bir işlemdir; alt göz kapağı ile birlikte olursa yaklaşık 1 saatte operasyon tamamlanmaktadır.

Operasyon sonrası ağrı, hastalarımızdan duyduğumuz bir şikâyet değildir. Şişlik morluk bir miktar olabilmekle birlikte 1 hafta sonra hastalar tamamen iyileşmektedir.

Göz kapağı estetiği planlanırken hastanın yüzünün değerlendirilmesi gerekmektedir. Üst göz kapağı ile kaş ilişkisi ve derin yüz çizgileri, sadece göz çevresi estetiği ile çözülebilecek sorunlar değildir. Beraberinde bazı minimal invaziv işlemler ve kaş kaldırma ve yüz germe gibi cerrahi prosedürler gerekebilmektedir.