fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yüz Estetiği Cerrahileri

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe kulak doğuştan kulak kepçesinin bazı kıvrımlarının olmamasından kaynaklanan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulak kepçesi üzerinde kıvrımların olmaması kulağının bazı açıklarının değiştirmekte ve daha görünür, daha çok göze çarpan bir kulak ortaya çıkarmaktadır.

Otoplasti operasyonu, sonuçları yüz güldürücü işlem olarak yapılması nispeten kolay ameliyatlar arasında sayılmaktadır. Erişkin ve çocuklarda güvenle uygulanabilen bir operasyondur. Çocuklarda kulak gelişimi yaklaşık 6 yaşında erişkin düzeyine ulaşmaktadır. Özellikle bu operasyon okul çağı öncesi dönemde önerilmektedir. Çünkü okul döneminde arkadaşları olan ilişkiler başladıkça kepçe kulak, çocuklar arasında alay konusu olabilmektedir.

Bleferoplasti

Göz kapaklarına yapılan estetik veya fonksiyonel amaçlı müdahaleler çok sık karşımıza çıkmaktadır. Rinoplasti operasyonundan sonra en sık uygulanan yüz estetiği müdahalesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Göz çevresi, cilt yapısı çok ince olduğu için kırışıkların ilk oluştuğu bölgedir.

30 yaşından sonra göz çevresi kırışıklıkları ve torbalanmalar oluşmaya başlamaktadır. Göz çevresinde bulunan yağ paketleri göz çevresi cildinin ince olması sebebi ile cilt altından kendini göstermektedir. Üst ve alt göz kapağına yapılan girişimler ile üst göz kapağından fazla cilt çıkarılabilir, torbalanmaya sebep olan fazla yağ dokuları çıkarılabilir.

Bişektomi

Yüz estetiği operasyonlarında dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, yüzün oranlarıdır. Çenenin, elmacık kemiklerinin, burun ve dudak ile uyumu zarif ve güzel gözüken yüzlerin sırrıdır. Bişektomi operasyonu planlanırken yanak bölgesinin elmacık kemikleri ve çene ile oranına dikkat edilmelidir. Yanak bölgesinde bulunan bichat ya da bukkal yağlar dediğimiz yağ yastıkçıkları, şakak bölgesinde dudak köşesine kadar uzanan, yüze şekil vermede önemli yapılardır.

Bişektomi operasyonu yüzü daha ince göstermek için yapılan, bichat dediğimiz yağ yapılarını çıkarma operasyonudur. Birçok Hollywood yıldızı tarafından yaptırılan bu operasyon, özellikle köşeli yüz hatları bulunan kişilerde daha zarif ve yanak bölgesinde hafif bir çöküklük oluşturur. Böylece hastalarımız daha zarif bir yüz hattına kavuşabilir.