fbpx
Skip to content Skip to footer

PRP Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Platelet Rich Plasma sözcüklerinin kısaltılması olan PRP işlemi, kanda trombosit dediğimiz kan bileşenlerinde zengin olan solüsyonun vücutta iyileşmeyi hızlandırmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. PRP kişinin kendi kanında hazırlanan özel bir solüsyondur. Hastalarımızdan aldığımız az miktarda kanın santrifüj işleminden geçirilmesi ile oluşturulur.

 

PRP işlemi, saç dökülmelerinde yüz gençleştirme işlemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca eklem içi enjeksiyonlarda sıkça kullanılan PRP, vücudun yara iyileşmesinde etkin rol oynamaktadır. Enjekte edildiği bölgede büyüme faktörlerini uyararak kan akışını arttırmaktadır. Saçlı deriye enjekte edilmesi durumunda saç dökülmesini azaltmakta, yüz uygulamalarında ise cilt kalitesini arttırarak cilde ışıltılı bir görünüm vermektedir.

 

Ortalama 3 kür şeklinde uygulanan PRP işlemi, 3 kürün ardından 6-12 aylık idame dozları ile devam eder ise uzun süre etki etmektedir. PRP yaklaşık 10 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir. Ağrılı bir işlem olmayan bu prosedür sonrası hastalar günlük hayatlarına devam edebilmeketdir. PRP yapmadan önce dermapen veya dermaroller dediğimiz işlem uygulandığında etkisi artmaktadır. Bu sebeple iki işlemin art arda yapılmasını önermekteyim.

Leave a comment