YÜZ ESTETİĞİ CERRAHİLERİ


Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe kulak doğuştan kulak kepçesinin bazı kıvrımlarının olmamasından kaynaklanan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulak kepçesi üzerinde kıvrımların olmaması kulağının bazı açıklarının değiştirmekte ve daha görünür, daha çok göze çarpan bir kulak ortaya çıkarmaktadır. Otoplasti operasyonu sonuçları yüz güldürücü işlem olarak yapılması nispeten kolay ameliyatlar arasında sayılmaktadır. Erişkin ve çocuklarda güvenle uygulanabilen bir operasyondur. Çocuklarda kulak gelişimi yaklaşık 6 yaşında erişkin düzeyine ulaşmaktadır. Özellikle bu operasyon okul çağı öncesi dönemde önerilmektedir. Çünkü okul döneminde arkadaşları olan ilişkiler başladıkça kepçe kulak çocuklar arasında alay konusu olabilmektedir. Lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilecek bu işlem yaklaşık bir kulak için 30 dk sürmektedir. Operasyon sonrası evre ağrılı olmamaktadır yaklaşık 1 hafta pansumanlar devam etmekte, 1 haftalık süre sonrasında hastalarımız iyileşmektedir. Kepçe kulak operasyonu dikişlerle kulak kepçesinde olmayan kıvrımları yeniden oluşturma prosedürüdür.  Özellikle diğer estetik uygulamalar ile birlikte yapılabilir. Burun estetiği, göz kapağı estetiği, yanak estetiği (bişektomi), dolgu, botoks, mezoterapi uygulamaları ile birlikte uygulanması estetik algılanışınızı tamamen değiştirecektir.


Bleferoplasti

 

Göz kapaklarına yapılan estetik veya fonksiyonel amaçlı müdahaleleri çok sık karşımıza çıkmaktadır. Rinoplasti operasyonundan sonra en sık uygulanan yüz estetitiği müdahalesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Göz çevresi cilt yapısı çok ince olduğu için kırışıkların ilk oluştuğu bölgedir. 30 yaşından sonra göz çevresi kırışıklıkları ve torbalanmalar oluşmaya başlamaktadır. Göz çevresinde bulunan yağ pakeleri cilt olan göz çevresi cildinin ince olması sebebi ile cilt altından kendini göstermektedir. Üst ve alt göz kapağına yapılan girişimler ile üst göz kapağından fazla cilt çıkarılabilir, torbalanmaya sebep olan fazla yağ dokuları çıkarılabilir. Bleferoplasti uygulanması zor olmayan bir işlemdir, lokal anestezi, sedasyon ya da genel anestezi yapılan bu işlem ile yüzünüzdeki üzgün ifadeden kurtulabilirsiniz. Üst göz kapağına müdahale yaklaşık 20 dk süren bir işlemdir alt göz kapağı ile birlikte olursa yaklaşık 1 saatte operasyon tamamlanmaktadır. Operasyon sonrası ağrı hastalarımızdan duyduğumuz bir şikayet değildir. Şişlik morluk bir miktar olabilmekle birlikte 1 hafta sonra hastalar tamamen iyileşmektedir. Göz kapağı estetitiği planlanırken hastanın yüzünün değerlendirilmesi gerekmektedir. Üst göz kapağı ile kaş ilişikisi derin yüz çizgileri bunlar sadece göz çevresi estetiği ile çözülebilicek uygulamalar değildir. Beraberinde botoks ve dolgu uygulamaları gibi minimal invaziv işlemler ve kaş kaldırma ve yüz germe gibi cerrahi prosedürler gerekebilmektedir.

 

 

 

Bişektomi

Yüz estetiği operasyonlarında dikkat etmemiz gereken önemli durum yüzün oranlarıdır. Çenenin, elmacık kemiklerinin, burun ve dudak ile uyumu zarif ve güzel gözüken yüzlerin sırrıdır. Bişektomi operasyonu planlanırken yanak bölgesinin elmacık kemikleri ve çene ile oranına dikkat edilmelidir. Yanak bölgesinde bulunan bichat ya da bukkal yağlar dediğimiz yağ yastıkçıkları şakak bölgesinde dudak köşesine kadar uzanan, yüze şekil vermede önemli yapılardır.

 

Bişektomi operasyonu yüzü daha ince göstermek için yapılan bichat dediğimiz yağ yapılarını çıkarma operasyonudur. Bir çok Hollywood yıldızı tarafından yaptırılan bu operasyon, özellikle köşeli yüz hatları bulunan kişiler de daha zarif ve yanak bölgesinde hafif bir çöküklük oluşturur. Böylece hastalarımız daha zarif bir yüz hattına kavuşabilir.

 

Bişektomi operasyonu ağız içerinden yapılan bir girişimdir. Genel anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen bu operasyon yaklaşık 20 dk sürmektedir. Operasyon sonrası ödem miktarını azaltmak için buz uygulaması gerekmektedir. Operasyon sonrası etki hemen farkedilmekle birlikte asıl şeklini 6 ay sonra almaktadır.Bişektomi operasyonunda yanak bölgesindeki yağlar çıkarıldığı için etki kalıcı olmaktadır. Operasyon ağrılı bir operasyon değildir, hastamız hayatına 1 günlük istirahetten sonra devam etmektedir.

 

Bişektomi operasyonun fiyatları ne kadardır?

Bişektomi operasyonun fiyatı çıkarılması planlanan yağ miktarına, beraberinde eğer çeneye veya elmacık kemiklerine uygulanacak dolgu işlemine göre değişmektedir.